Rusya’dan ‘helal olsun’ dedirten Türkiye kararı! O parayı almayacaklar

Rusya, Türkiye ile olan ticari ilişkilerde güven ve dostluk göstergesi olarak önemli bir karar aldı. Rusya Devlet Duması, Türkiye’ye verilen ihracat kredisine ilişkin gecikmiş ödemeler için Türkiye’ye ceza uygulamama kararı aldı.

Patronlar Dünyası’nda yer alan habere göre, Türkiye, Rusya’dan 726 milyon dolar tutarında bir devlet kredisi almıştı ve 2022 yılına kadar yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getirmişti. Ancak Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle, Türkiye 2022-2023 yıllarında anlaşma kapsamında 111 milyon dolar tutarındaki ödemeleri yapamamıştı.

Eylül 2023’te Türkiye, borcun tamamını geri ödemiş olmasına rağmen, anlaşma gereği Rusya’nın 17 milyon dolar tutarında ceza alma hakkı bulunuyordu. Rusya Devlet Duması, bu cezayı affederek Türkiye’ye önemli bir jest yaptı.

Milletvekili Vyacheslav Nikonov, cezanın miktarının, Rusya ve Türkiye arasındaki 57 milyar dolarlık ticari ve ekonomik ilişkilerin hacmiyle kıyaslanamayacak kadar küçük olduğunu belirterek, bu kararı dostluk ve ekonomik işbirliğinin bir göstergesi olarak nitelendirdi.

Bu karar, iki ülke arasındaki güven ve dostluk ilişkilerini güçlendiren bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir