Emeklinin 4 Aylık Zam Oranı Belli Oldu! Temmuz İçin Beklenen Zam Hesaplandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre, aylık enflasyon yüzde 3.18 artarak yıllık bazda yüzde 69.8’e ulaştı. Milyonlarca emekli, memur ve memur emeklisinin alacağı zam rakamları da netleşti.

EMANET ZAM ORANLARI

SGK ve Bağ-Kur emeklileri için 4 aylık kesinleşen zam oranı yüzde 18.72 olarak belirlendi. Memur ve memur emeklileri ise toplu sözleşme zammına ek olarak nisan enflasyon farkını da alacaklar.

MEMUR VE EMEKLİLERE YÜZDE 13.5 ZAM

Memurlar için ikinci altı ay için yüzde 10’luk zam beklenirken, toplu sözleşme ile birlikte toplam zam oranı yüzde 15’i buldu. Memur ve memur emeklileri, haziran ayı itibarıyla yüzde 13.5 zam alacaklar.

ENFLASYONDA BEKLENTİLER

Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 44.19. Bu doğrultuda, SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin temmuzda yüzde 25.47 zam alması bekleniyor. Memurların zam oranı ise yaklaşık yüzde 20 olarak öngörülüyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI BEKLENTİSİ

Haziran enflasyonu sonrasında en düşük emekli maaşının 12 bin 500 lira olması bekleniyor. Diğer emekli gruplarında da kök aylıkların artışı öngörülüyor.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamasına göre, yıllık enflasyonun mayıs sonrasında düşüşe geçmesi bekleniyor. Bu süreçle birlikte dezenflasyon sürecine girileceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir