Elektrikli Ferrari cep yakacak

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre, İtalyan devinin ilk elektrikli modeli en az 500 bin euroya (17.456.065,00 Türk Lirası) mal olacak.

Ferrari tarafından henüz doğrulanmayan haber, lüks otomobil üreticisinin cuma günü Kuzey İtalya’nın Maranello kentinde yeni bir üretim tesisinin açılışını yapmaya hazırlandığı sırada geldi. Firmanın otomobil üretmeye başladığı kasabada yer alan tesis, grup üretimini üçte bir oranında artırabilir.

Ferrari’nin elektrikli modeli için açıklanan rakam, üretici tarafından üretilen diğer araçların ortalama satış fiyatının oldukça üzerinde. Bu maliyete genellikle yüzde 15 ila yüzde 20 ekleyen ekstralar dahil değil. Bu yılın başında bir Ferrari’nin ortalama fiyatı, bonus özellikler ve kişisel dokunuşlar da dahil olmak üzere 350.000 euro idi.

Öte yandan, Porsche’nin daha az ayrıcalıklı elektrikli Taycan otomobili yaklaşık 100.000 eurodan başlıyor. Münhasırlık, Ferrari markasının merkezinde yer alıyor ve geçtiğimiz yıl 14.000’den az otomobil teslim edildi. Bu nedenle üretim kapasitesini arttırmak şirket için cesur bir hamle olsa da, birçok kişi yüksek fiyat etiketlerinin Ferrari’nin elit statüsünü korumasına izin vereceğine inanıyor. Bazı modeller için bekleme listeleri şu anda iki yıldan fazla. Bazıları için bu listelerde yer almak başlı başına bir statü sembolü.

YENİ TESİS FAALİYETE GEÇECEK

Reuters’in konuyla ilgili bilgi sahibi kaynağına göre, Ferrari’nin yeni fabrikası, üretimini nihayetinde yılda yaklaşık 20.000 araca çıkarmasına olanak tanıyacak. Bununla birlikte, üretimdeki herhangi bir artışın, satılan belirli araçların sayısında sınırların kalmasını sağlamak için modellerde bir artışla birlikte geleceği bildiriliyor. Kaynak ayrıca, Maranello’daki tesiste benzinli, hibrid ve elektrikli araçların üretileceğini ve yeni tesisin üç ila dört ay içinde faaliyete geçeceğini söyledi.

Nisan ayında CEO Benedetto Vigna Ferrari hissedarlarına “son teknoloji ürünü tesis bize önümüzdeki yıllarda ihtiyaçlarımızı aşan esneklik ve teknik kapasite sağlayacak” demişti. Kaynak, erken bir geliştirme aşamasında olsa da, ikinci bir Ferrari EV modelinin de çalışmalarda olduğunu ekledi.

Ferrari, 2026 yılına kadar tekliflerinin yaklaşık yüzde 60’ının elektrikli veya hibrid otomobillerden oluşacağını tahmin ediyor.

SES GELİŞTİRİLİYOR

Elektrikli araçlar genellikle sessiz olsa da, Ferrari mühendisleri ünlü içten yanmalı motorlarının ürettiklerini taklit edecek “ses imzaları” geliştiriyor. Ferrari CEO’su Benedetto Vigna bu yılın başlarında CNBC’ye verdiği demeçte “Otomobillerimiz gibi lüks otomobillerden bahsederken, müşterimize sunabileceğimiz duygulardan bahsediyoruz, bu nedenle yolda gördüğünüz diğer elektrikli araçlar gibi işlevsel otomobillerden bahsetmiyoruz. Dürüst olmak gerekirse, müşterimize benzersiz bir deneyim sunabileceğimizden hiç şüphemiz yok çünkü teknolojiyi benzersiz bir şekilde kullanabiliriz. Şirketimizin başından beri yaptığı şey de bu.” dedi.

Ferrari, Mayıs ayında yayınladığı ilk çeyrek raporunda, çekirdek kazançlarının Ocak ayından Mart ayına kadar yüzde 13 arttığını açıkladı.

Bu artış Daytona SP3 otomobil gibi modellerin satışları ve kişiselleştirilmiş araçlardan elde edilen daha fazla kazançla desteklendi. Çin, Hong Kong ve Tayvan bölgesinde sevkiyatlar yüzde 20 gibi dramatik bir oranda düştü, ancak bu pazar toplam satışların sadece yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir